थारु बस्तीमा सिकलसेल एनिमियाको परीक्षण र उपचार सेवा पुर्‍याउने

बाँके-

प्रदेश ५ का सामाजिक विकास मन्त्री सुदर्शन बरालले थारु समुदायको बस्ती भएका बाँके, बर्दिया र दाङका स्थानीय तहमा सिकलसेल एनिमिया रोगको परीक्षण तथा उपचार सेवा उपलब्ध गराउने बताएका छन्।

१०औं विश्व सिकलसेल एनिमिया दिवसको अवसरमा बर्दियाको बार बर्दिया नगरपालिकामा आयोजित कार्यक्रममा बोल्दै मन्त्री बरालले सिकलसेल एनिमिया रोगको उपचार थप प्रभावकारी बनाउन प्रदेश सरकारले आगामी आर्थिक वर्षको नीति तथा कार्यक्रममा छुट्टै बजेटको व्यवस्था मिलाएको जानकारी समेत दिए।

सोही कार्यक्रममा बोल्दै नेपालगन्जको भेरी अञ्चल अस्पतालका प्रमुख डा प्रकाश थापाले सिकलसेल एनिमिया रोग भए/नभएको थाहा पाउनका लागि गरिने रगत परीक्षण पनि नयाँ आर्थिक वर्षदेखि निःशुल्क गरिने बताए। अहिले यो रोग यकिन गर्न अञ्चल अस्पतालमा रगत जाँच गर्दा एक हजार तिर्नुपर्छ भने निजी स्वास्थ्य संस्थामा २ हजारसम्म तिर्नुपर्ने अवस्था छ।

कार्यक्रममा भेरी अञ्चल अस्पतालका सिकलसेल रोग विशेषज्ञ डा राजन पाण्डेले पश्चिम नेपालका थारु समुदायमा जनस्वास्थ्य समस्याका रुपमा देखिएको सिकलसेल एनिमिया र यसको उपचारमा भइरहेका प्रयासबारे जानकारी गराएका थिए।

बारबर्दिया नगरपालिकाले थारु समुदायका सबै जनाको रगत परीक्षण गरी रोग नदेखिएकालाई हरियो कार्ड, सामान्य रोग देखिएकालाई पहेलो कार्ड र रोगको संक्रमण बढी देखिएकालाई रातो कार्ड उपलब्ध गराउने मेयर दुर्गाबहादुर थारुले बताए। उनले यो रोगबारे पर्याप्त जानकारी दिनेगरी कक्षा ९ को पाठ्यपुस्तकमा समेट्ने तयारी गरेको समेत जानकारी दिए।

सेयर गरौ
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here